Автентична селянська хатаВідпочинок в Осиковому ПлесіВідпочинок на природі
укр.   рус.

Все Згорнути Головна сторінка

Розгорнути Приватна садиба в етнічному стилі відпочинку
розгорнути Місця для відпочиваючих
Розгорнути Про Чугуїв
Розгорнути Природа
Розгорнути Проїзд
Розгорнути Відео

 

Відвідування російської (руської) лазні і парної

   Ввійшовши в парну, не варто відразу ж забиратися на верхню полицю, де температура найбільш висока. Щоб звикнути до жару в парної, найкраще 4-5 хвилин чи посидіти полежати на нижній полиці. І взагалі, у парній найкраще лежати, а не сидіти: положення лежачи сприяє правильної циркуляції крові в кінцівках, жар на все тіло впливає рівномірно. Якщо ж ви сидите, температура в ніг приблизно на 15o З нижче, ніж у голови. При переході з горизонтального положення в стояче варто зробити паузу: посидіти 2-3 хвилини щоб уникнути неприємностей.

   Крім того, у лежачому положенні м'яза тіла розслаблені, що дає можливість їх добре пропарити. У лежачому положенні голова повинна бути трохи піднята і спочивати найкраще на дерев'яному підголівнику. Знавці стверджують, що в сидячому положенні в парної навантаження на організм збільшується майже в два рази.

   Ваша задача при першому заході в парну звикнути до обстановки і розігрітися. Посидите в підніжжя полиці три хвилини чи полежите на нижній полиці. Для початку цього цілком достатньо, особливо для початківців. Потім відпочиньте в передбаннику (кімнаті відпочинку). Щоб не охолонути, накиньте на себе халат, загорніться у великий махровий рушник і випийте чашку сподіваючись. Тривалість другого заходу не повинна перевищувати шістьох хвилин.

   Тривалість перебування в парній залежить від багатьох обставин, зв'язаних як з особистістю що париться, так і від умов у парильні. Важливу роль при цьому грає так називана індивідуальна переносимість тепла, особливо високих температур; звичка до особливостей мікрокліматичних умов парної (тут відіграє роль те, як давно і як часто парильник відвідує лазню); стан здоров'я парящегося взагалі і на день відвідування лазні зокрема; а також від таких, здавалося б, другорядних факторів, як настрій, психічний стан і ін.

   Основним знаряддям у парній є віник, що перед заходом у парильню повинний бути підготовлений. Якщо віник свіжий, виготовлений з тільки що зірваних гілок, його підготовка до парильні гранично проста: перед заходом у парильню його досить сполоснути в теплій воді. Сухий віник спочатку потрібно сполоснути, потім покласти в таз з теплою водою, поступово додаючи гарячу воду, щоб віник пропарився, і тільки тоді віник готовий до вживання.

   Отже, ви зайшли в парильню, чи посиділи полежали хвилини 3-4 на нижній полиці і вирішили влізти на найвищу полицю. Для цього треба надягти на суху голову капелюх, на руки - рукавиці (краще товсті вовняні) і можна приступати до обробки свого тіла віником. Спочатку віником злегка доторкаються до тіла, потім починається легеньке постьогування, а потім кому як подобається: деякі стібають себе досить активно і нічого, роблять це у своє задоволення. Починають з ніг, потім переходять до сідниць, потім до боків, до спини, плечам і в зворотному порядку до п'ят, потім знову від п'ят до голови і назад. І так повторюють 4-5 разів.

   Час перебування в парній не повинно бути дуже тривалим: 2-4 заходу в парну і кожен захід 8-10 хвилин - от прийнятна норма для багатьох. У лазню йдуть для того, щоб прискорити відбудовні процеси в організмі. При зайвому ж перебуванні в парній відбувається перенапруга процесів терморегуляції і замість поліпшення відбудовних процесів відбувається погіршення умов для них.

   Правило досвідчених парильників: Бійся надмірного перегріву! Як тільки перегрівся, починаються неприємні симптоми: учащається серцебиття, утрудняється подих, починає кружлятися голова, віддає біль у скронях, може з'явитися нудота, перед очима починають миготіти мушки, з'являється дзенькіт у вухах. Якщо з'явився хоча б один з цих симптомів, потрібно залишити парну і перейти в прохолодне приміщення.

   Якщо ви парилися лежачи, не можна відразу після цього підхоплюватися на ноги, різко переходити з горизонтального у вертикальне положення. З положення лежачи спочатку потрібно перейти в положення сидячи, небагато посидіти і тільки тоді вставати. І не можна виходити відразу з парної - треба небагато посидіти на нижній полиці і тільки тоді залишити парну.

   Основним діючим фактором на організм людини в лазні є висока температура, що у залежності від типу лазні коливається в межах 60-100o З, а також контраст температур різних середовищ, зокрема, повітря і води. Дозований тепловий вплив здійснюється в парних. Саме парні використовуються для розігріву тіла людини, забезпечуючи прийом тканинами різної кількості додаткового тепла. У парної, за бажанням, можна створити як сухі, так і вологі (парові) мікрокліматичні умови, що досягаються дозованим поливом води на розпечені камені.

   Треба мати на увазі, що сухі мікрокліматичні умови з низкою (у межах 10-30%) відносною вологістю дають менше навантаження для організму людини, чим вологі парові при одній і тій же температурі. Звичайно, такий розігрів тканин організму не може продовжуватися довго й організм має потребу в знятті тепла, тобто в охолодженні, для чого звичайно використовуються такі охолодні середовища, як вода, сніг і повітря.

   До речі, далеко не в усіх, хто уперше відвідує лазню, відразу спостерігається досить помітне потовиділення. При наступних відвідуваннях лазні (парної) процес потовиділення налагоджується, і коли відвідування лазні стають регулярними, організм вже адекватно реагує на жару парної відповідним потовиділенням.

   Для людей, що відвідують баню по призначенню лікаря з метою лікування і не мають протипоказань до відвідування лазні, тривалість перебування в лазні визначається в межах 10-20 хвилин. Більш коротке перебування не дозволяє домогтися достатнього прогрівання тіла. Більш тривале перебування в парній приводить до зниження маси тіла, що найчастіше використовується надмірно повними людьми, спортсменами й ін.

   У процесі прийому жаровоздушних процедур у парильні є 2 періоди Перший період - адаптація. Початком цього періоду є пасивне нагрівання тіла через шкірні покриви і легені. В організмі відбувається нагромадження тепла і прогрівши поверхневих шарів тканин. Далі в міру розігріву підвищується температура крові і глибоко лежачих тканин, збільшується кровонаповнення судинного русла м'язів і шкіри. У 3-5 разів збільшується кровоток і мікроциркуляція крові. В міру підвищення температури, через 5-7 хвилин починається потовиділення, що трохи сповільнює швидкість глибокого прогрівання тканин і нагромадження додаткового тепла в організмі. Надалі при триваючому дії високої температури на організм період адаптації, зв'язаний з пасивним прогріванням оболонки тіла людини, закінчується. До цього часу вже починають прогріватися внутрішні органи, температура їх досягає 38o С и більш.

   Другий період характеризується інтенсивним і глибоким прогрівом організму, нагромадженням у ньому додаткового тепла, що супроводжуються ще великим підвищенням температури внутрішніх органів. Починається рясне потовиділення, виникають умови для зменшення і згущення крові. З потім губиться велика кількість рідини, солей. Загальні втрати організмом рідини з потім і видихуваним повітрям складають приблизно 80% від утрат рідини за весь період перебування в парній. При неадекватному дозуванні теплового впливу все це погіршує умови тепловіддачі організму, і сприяє перегріву і погіршенню самопочуття.

   Утрата води в організмі при прийомі жаровоздушних ванн у парильні може досягати значної величини: у середньому близько 1,5-2 л за три-чотири відвідувань парильні. Якщо ці втрати не компенсувати обов'язковим прийомом усередину адекватної кількості рідини, то може виникнути її дефіцит в організмі.

   Для того, щоб зберегти на оптимальному рівні функціональні можливості організму при прийомі жаро-воздушних ванн до лазневих парильнях, для забезпечення гарного самопочуття потрібно дозування теплового навантаження з урахуванням стану організму парильника, можливостей адаптивних систем організму, що залежать від багатьох факторів: підлоги, віку, ступеня тренованості до теплових і фізичних навантажень, особливостей конституції людини, наявністю захворювань і ступеня їхній виразності і деяких інших.

   Період охолодження містить у собі всі функціональні зміни в організмі, зв'язані з охолодженням. Дуже важливо вибрати оптимальний для себе режим охолодження. Тут важливу роль виграє правильний вибір охолодної середовища, контрасту температур і способів охолодження, що забезпечили б збереження теплового балансу при оптимальних умовах, тобто при мінімальній напрузі фізіологічних систем організму з поверненням їхній до вихідного стану. Варто помітити, що більшість ускладнень, що супроводжуються негативними реакціями простудного характеру при використанні бань, зв'язано саме з погрішностями охолодження. Треба мати на увазі, що гладкі люди прохолоджуються набагато повільніше, ніж сухорляві. У повних людей кількість отриманого організмом додаткового тепла значно більше, ніж у худих.

   Площа зони охолодження повинна бути обладнана крамничками. З зони охолодження звичайно йдуть у кімнату відпочинку, устаткування якої складається з кушеток, крісел у достатній кількості, що відповідає кількості відвідувачів. У кімнаті відпочинку можна компенсувати втрату організмом рідини. Звичайно між відвідуваннями парної п'ють мінеральну воду, фруктові і ягідні соки, квас, овочеві соки й інші напої, що не містять алкоголю.

   Зоною охолодження (найкраща), звичайно, є свіже повітря. Це можна затверджувати на основі багатовікового досвіду. Раніш у російських лазнях було прийнято з парної - відразу на повітря, а потім у річку, чи ставок у сніг. У міських умовах мегаполіса вирішити цю задачу практично неможливо, але приватна сабида розташована на березі ріки Сіверський Донець в екологічно чистому районі Харківської області. У російській (руській) лазні є вихід, сходи і спуск безпосередньо до ріки.

   Вийшовши на свіже повітря, спочатку варто зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Якщо охолодження відбувається на повітрі, то в літню пору добре повільно походити по траві і доріжкам, а узимку самі сміливі можуть небагато походити і по снігу.

   Взагалі, до охолодження водою варто підходити особливо обережно і враховувати стан здоров'я. Сердечникам і гіпертонікам користатися водяним способом охолодження взагалі не рекомендується. Прохолоджуватися ж у мороз у заметах у снігу, у зимових ополонках рік і озер можуть тільки зовсім здорові люди (фактично «моржі», і наші умови це дозволяють).

   Продовжувати охолодження рекомендується до появи бажання зігрітися. Не можна надмірно прохолоджуватися доти, поки виникне відчуття холоду і тим більше ознобу. Охолодження найкраще закінчувати осушенням усього тіла перед повторним відвідуванням парної. Якщо ноги стали холодними, то перед парної їхній треба зігріти в тазі, наповненому теплою водою.

   Перебування в парній і охолодження звичайне повторюють 2-3 рази, але аматори роблять це до 5 разів. Після лазні обов'язковий досить тривалий відпочинок, не менш 4-5 годин. У випадку, якщо будуть дотримуватися ці нескладні рекомендації, лазня послужить повноцінному здоров'ю.

Приватна садиба в етнічному стилі "Осикове Плесо" та лазня


На головну || Садиба || Місця для відпочиваючих || Російська (руська) лазня || Про Чугуїв || Природа || Проїзд || Відео