Автентична селянська хатаВідпочинок в Осиковому ПлесіВідпочинок на природі
укр.   рус.

Все Згорнути Головна сторінка

Розгорнути Приватна садиба в етнічному стилі відпочинку
розгорнути Місця для відпочиваючих
Розгорнути Про Чугуїв
Розгорнути Природа
Розгорнути Проїзд
Розгорнути Відео

 

Віник у лазні і його лікувальні властивості, як вибирати віник

Дубовий віник   Що ж дає віник? «Похлестивання їм тіла, - пише В. Іванченко, - своєрідний масаж, що підсилює кровообіг у шкірі, підшкірній клітковині, м'язах, що сприяє наступному контрасту температур, що гартує, більш інтенсивному потовиділенню і посиленню обміну речовин, відкриттю шкірних пір і вимиванню з них різних, у тому числі хвороботворних, мікробів, небезпечне дія яких на організм паралізується летучими речовинами - фітонцидами, що містяться в листах віника, що роблять бактерицидний ефект.

   А ефірні олії, що попадають на шкіру, поліпшують у ній обмін речовин, перешкоджають передчасному старінню».

   Для посилення бактерицидного ефекту найкраще паритися віником зі свіжих гілок, тому що вони містять більше ефірних олій і фітонцидів, що при сушінні частково улітучуються.

   Треба мати на увазі, що кожен віник дає свій, особливий ефект, тому що кожна рослина, з якого зроблений віник, має свої, властиві тільки йому ефірні олії та фітонциди. Крім того, узимку віники звичайно не заготовляють, а використовують сухі.

   Дубовий віник Першим по популярності в Україні і другим по популярності за березовим у Росії вважається в любителів дубовий віник. В Україні люблять дуби, це дуже популярне дерево. Дубовий віник особливо підходить для людей з жирною шкірою, розширеними порами. У листах дуба містяться дубильні і барвні речовини, ефірні олії. При обробці тіла в лазні дубовим віником особливу роль грають дубильні речовини й ефірні олії листів. Саме ці речовини роблять шкіру матової і пружний, добре очищають шкіру, пори, роблять могутню протизапальну дію. Дубовий віник з масивними, міцними, щільними листами швидко очищає тіло парильника, швидко і глибоко прогріває його. Немає рівного дубовому вінику. Виділювані під час ширяння з листів віника речовини мають цілющий ефект. Фахівці відзначають, що ці речовини здатні навіть знижувати тиск при гіпертонії. Дубильні речовини й ефірна олія, виділювані листами дубового віника, роблять лікувальний ефект на шкіру. Немає віника, рівного дубовому по ефективності його впливу для загального оздоровлення і зміцнення організму.

   Березовий віник Пристрасть до березового віника з'ясовно: протягом багатьох століть це дерево займає велике місце в побуті російської людини. Березові листи, бруньки, берест, заболонь, сік, губка, деревина - усі використовувалося в господарстві, у побуті, з лікарськими цілями. Бруньки берези містять ефірна олія, гіркоти, флавоноїди, смолу, дубильні й інші біологічно активні речовини. У листах знайдені аскорбінова кислоти, дубильні речовини, сапоніни, ефірні олії, каротин, фітонциди. Усі ці речовини впливають благотворно на організм людини, у тому числі і при зіткненні листів з тілом людини при постьогуванні березовим віником у парній лазні. У Росії віник з берези найбільш популярний. А в Україні традиційно люблять більше всього дубові віники.

   Липові віники Там, де є липові гаї, популярністю користаються липові віники. Липа здавна користається в народі широким визнанням як рослина найвищою мірою цілюще. Людина, що занедужала простудною недугою, найчастіше згадує про липовий колір, що є радикальним засобом при багатьох простудних захворюваннях у якості потогінного і жарознижуючого засобу. Свіжі листи липи використовують у виді компресів при головних болях. Лікувальні здібності листів липи використовуються і через липовий віник, що усуває головний біль, робить м'яку «гімнастику» для бруньок, прискорює потовиділення, має заспокійливу, бронхорозширюючу, жарознижуючу дію. Найбільше ефективні лікувальні віники з липи заготовлюють під час її цвітіння. Поряд з липовим при застуді гарний віник з гілок вільхи (білої, сіркою).

   Віник з гілок чорної смородини Дуже ароматним і найвищою мірою корисним є віник з гілок чорної смородини, листи якої мають потогінну, сечогінну, в'язку, протизапальну дію. Що містяться в листах речовини благотворно діють на шкіру, добре очищають її від хвороботворних мікробів, а аромат, що випускається листами, здатний усладить самий витончений нюх.

   Віник з ялівця Використовується хвойний чагарник яловець, плоди якого широко використовуються в народній медицині. В всіх органах рослини міститься ефірна олія, органічні кислоти, дубильні речовини. Хвоя ялівця володіє могутньою бактерицидною дією. Препарати з ялівця мають дезинфікуючу дію. Незважаючи на те, що віник з гілок ялівця досить колючий, проте мається багато аматорів попаритися таким віником. Висока бактерицидність, набагато більша, ніж у листів багатьох рослин, що теж відносяться до числа бактерицидних. Можевельний віник допомагає при подагрі, ревматизмі, набряках. Можевельний віник є рекордсменом по знищенню на шкірі парильника хвороботворних мікробів.

   Віник з ялиці У деяких регіонах у пошані віник з ялиці. Особливо гарний такий віник у зимову пору, коли місцеві жителі, мисливці, лісники, намаявшись і намерзнувши за день, вечірком, перетопивши лазеньку, похлещуться пихтовим віничком. Ялиця містить у собі пихтова олія. Настій з молоденьких голок і бруньок ялиці здавна вживається сибіряками від цинги, при ломоті в кістах простудного й усталосного походження. Після лазні з пихтовим віником іде утома з тіла і виганяються хвороби, особливо застуда. Цей віник корисний при подагрі (артриті) і ревматизмі. Крім пихтового віника, у Сибіру використовують віники і з інших хвойних рослин: кедра, ялини. Звичайно, хвойні віники - це задоволення для аматора, що по своєму фізичному стані здатний винести досить серйозну процедуру ширяння такими віниками.

   Віники з полиню, кропиви У деяких степових районах, де немає лісу, з успіхом використовуються віники з полиню, що у достатку тут виростає. Заготівля таких віників виробляється відразу після цвітіння полиню, коли стебла рослини ще не сильно огрубіли. Віник з полиню також дуже корисний. Полинь здавна використовується в народній медицині при захворюваннях суглобів, жовтяниці, ревматизмі, ожирінні, хворобах шлунка, печінки, жовчного міхура. Особливе місце серед віників займає віник з галузей кропиви дводомної і рідше - пекучої. Стебла кропиви, як і вся рослина, покриті пекучими довгими волосками. Кропива здавна застосовується в народній медицині: вона має кровоспинну дію, підсилює згортаємость крові, має тонізуючу дію на стінки судин, поліпшує всі обмінні процеси в організмі. Відвар листів кропиви застосовується при туберкульозі, анемії, бронхіті, малярії, хворобах селезінки, м'язовому і суглобному ревматизмі, радикуліті. Віник злегка запарюють теплою водою і паряться. Що містяться в кропиві речовини роблять на шкіру могутня лікувальна дія.

   Екзотичні віники Останнім часом до традиційних віників з березових і дубових гілок додалися евкаліптові віники, що є рідкістю. Відомо, що листи евкаліпта містять у собі коштовні лікувальні компоненти: олії, фітонциди, ароматичні речовини, що мають антисептичні властивості. Настій з листів евкаліпта використовується як антисептичний засіб, їм обляпують дерев'яні стіни парильні і піддають на розпечені камені. Виникаючий при цьому ароматна пара має не тільки антисептичні, але й інгаляційні властивості. При цьому дихати треба через ніс і тоді гортань, трахеї, бронхи і навіть прилягаючі до бронхів легені прогріваються цілющою парою евкаліпта. Ефірна олія, що міститься в листах евкаліпта, має бактерицидну і болезаспокійливу властивість. У зв'язку з цим вона активно використовується у виді компресів при невралгії, запаленні м'язів, при різного роду забитих місцях, розтяганнях, болях у суглобах. Для віника можна використовувати також хвойний лапнік, гілки клена, горіха, ясена.

Приватна садиба в етнічному стилі "Осикове Плесо" та лазня

На головну || Садиба || Місця для відпочиваючих || Російська (руська) лазня || Про Чугуїв || Природа || Проїзд || Відео